Транспортна географія група № 24

Тема: Структура транспортних забруднень. Проблема автозабруднень

Атмосфера – це повітряна оболонка, яка оточує Землю і пов'язана з нею силою тяжіння. Атмосфера бере участь у добовому обертанні й річному русі нашої планети. Повітря атмосфери – суміш газів, у якому перебувають в завислому стані рідкі (краплинки води) і тверді частинки (дим, пил). Відповідно до зміни температури з висотою в атмосфері виділяють такі шари:
 - тропосфера;
- стратосфера;
- мезосфера;
- термосфера.
  Атмосфера виконує наступні функції:
 · містить кисень, необхідний для дихання живих організмів;
 · є джерелом вуглекислого газу для фотосинтезу рослин;
 · захищає живі організми від космічних випромінювань;
· зберігає тепло Землі і регулює клімат;
· трансформує газоподібні продукти обміну речовин;
· переносить водяну пару по планеті;
 · є середовищем життя літаючих форм організмів;
 · служить джерелом хімічної сировини й енергії;
 · приймає і трансформує газоподібні і пилоподібні відходи.
Основні шари атмосфери Кількість транспортних засобів, зокрема автомобілів різного типу, невпинно зростає. Це не може не позначитись на якості повітря, а особливо в густонаселених мегаполісах, де скупчення автомобілів набагато вище за приміські зони. Погіршення стану навколишнього середовища викликає зниження імунітету населення, сприяє зростанню чисельності захворювань.
Автомобільний транспорт забруднює атмосферу трьома способами: емісією шкідливих речовин з відпрацьованими газами, проривом газів у картер двигуна й емісією шкідливих речовин у результаті випару палива в паливних баках, карбюраторах, а також у результаті витоків палива. Головним з них є перший спосіб, на частку якого приходиться близько 2/3 шкідливих викидів автомобілів в атмосферу. Основними нетоксичними компонентами відпрацьованих газів автотранспортних засобів є нітроген, кисень, пари води і вуглекислий газ. Шкідливі (забруднюючі) речовини, багато з яких небезпечні для здоров’я людини. До токсичних компонентів відносяться: чадний газ, оксиди нітрогену, альдегіди, вуглеводні, сірчистий газ, сажа, бензапірен та ін.
 В середньому на території України вихлопні гази автотранспортних засобів зумовлюють 40-45 % забруднення повітря, але в містах вони дають більше 50 % забруднення повітря, причому у великих містах (від 0,5 млн до 1- 1,5 мільйонів жителів) на їх частку припадає 55-70 % , а в дуже великих (декілька мільйонів жителів) містах – більше 85 % від загального обсягу забруднення атмосферного повітря. Українські автомобілі «середнього віку» викидають в атмосферу у 8-10 разів більше шкідливих речовин, ніж подібні європейські. Правильне регулювання паливної системи автомобілів дає змогу знизити кількість шкідливих речовин в 1,5 раза, а спеціальні нейтралізатори (каталітичні доспалювачі) – знизити токсичність вихлопних газів у 6 і більше раз. У разі малої рухливості повітря теплові аномалії над містом охоплюють шари атмосфери у 250-400 м, а контрасти температури можуть досягати 5-6 °С. З ними пов'язані температурні інверсії, що призводять до підвищеного забруднення, туманів та загазованості.
Зменшення забруднення від транспорту через ефективну державну політику, стандарти та підтримку громадського транспорту.
В Україні пропонується , для оптимізації руху у місті – це вільні смуги від авто для проїзду громадського транспорту.




Тема: Проблема електромагнітного забруднення.
Електромагнітні поля антропогенного походження - техногенний вірус 21століття.
  Електромагн́ітне випром́інювання — взаємозв́язані коливання електричного i магнітного полів, що утворюють електромагнітне поле. Розповсюдження електромагнітного випромінювання здійснюється за допомогою електромагнітних хвиль. Електромагнітне випромінювання представляє собою потік фотонів, який тільки при великій їх (фотонів) кількості можна розглядати як неперервний процес. Розрізняють вимушені (під впливом зовнішніх джерел) і власні електромагнітні коливання. В необмеженому просторі або в системах з втратами енергії можливі електромагнітні коливання з неперервним спектром частот. Найбільш небезпечними вважаються наднизькі (30 – 300 Гц) і ультрависокі (0,3 – 30 гГц) частоти. 

Вчений М.Фарадей відкрив явище електромагнітної індукції, що в подальшому призвело до створення електротехніки та відкриття електромагнітних хвиль, існування яких передбачив Д. Максвелл, а використання їх А. С. Поповим для радіозв’язку призвело до створення радіотехніки і радіоелектроніки. Такі важливі відкриття фізики як допомагають людині, так і шкодять її здоров’ю.У 1995 році Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) офіційно запроваджений термін “глобальне електромагнітне забруднення довкілля”.

ВООЗ включила проблему електромагнітного забруднення навколишнього середовища в перелік пріоритетних проблем людства. Слід звернути увагу, що рівень цього забруднення кожні десять років зростає в 10–15 разів.Кількість осіб, які контактують із надмірними рівнями енергії ЕМП, постійно зростає. Проблема заключається не в наявності радіохвиль, а в зростанні їх інтенсивності та зміні характеру випромінювання
 За останні 50-60 років сформувався фактор довкілля – електромагнітний смог . ЕМП антропогенного походження – це радіо- та теле- станції, мобільні телефони, радіолокаційні установки, фізіотерапевтичні апарати, електроплити, електронагрівачі, холодильники, телевізори, тощо. Діапазон частот електромагнітних коливань, які використовуються в різних сферах – від десятків герц (промислова частота) до 1014 Гц, джерела випромінювання в такому широкому спектрі характеризуються середніми потужностями – від 106 до 10-2 Вт. 
Електромагнітні поля негативно впливають на організм людини, яка працює з джерелом випромінювання, а також на населення, яке проживає поблизу джерел випромінювання та широко використовує в побуті електротехніку.     Встановлено, що більша частина населення планети живе в умовах підвищеної активності електромагнітних полів.
Небезпеку можуть становити лінії електропередач. Здорова людина страждає від відносно тривалого перебування в полі ліній впливу електропередач. Короткочасне опромінення (хвилини) здатне призвести до негативної реакції тільки у гіперчутливих людей або у хворих деякими видами алергії.
Найбільший вплив на електромагнітну обстановку будь-яких будівель в діапазоні промислової частоти 50 Гц вносить електротехнічне устаткування, а саме: кабельні лінії, що підводять електрику до усіх квартир та інших споживачів системи життєзабезпечення будівлі, а також розподільні щити і трансформатори.
Перелік небезпечних побутових електроприладів та ступінь їхньої небезпеки для користувачів:
 Мікрохвильова піч – небезпечний електричний прилад (потрібно перебувати від нього на відстані неближче30см під час його роботи);
Пилосос – небезпечна відстань електромагнітного випромінювання – 60см; 
Електроплитка – небезпека тривалого знаходження біля електроплити ближче, ніж 30 см, на жаль, рідко береться до уваги домогосподарками;
Холодильник – у різних джерелах небезпека електромагнітного випромінювання різна і небезпечна відстань коливається від 30 см до 1,5 метра;
Електричний чайник – область випромінювання до 25 см;
Пральна машина – небезпечна відстань коливається від 40 до 60 см;
Посудомийнамашина–до40см;
Електрична праска – небезпечна лише в режимі нагрівання, а відстань небезпечноговипромінювання–20см;
Телевізор – один з найнебезпечніших побутових приладів і відстань до нього має бути не менше 1,5 метра, а для телевізорів 29 дюймів і більше – відстань слід збільшити до 2 і більше метрів;
Кондиціонер – як і телевізор, є одним з самих „випромінюючих” приладів, тому безпечно знаходитися не ближче 1,5 метра; 
Комп'ютер – незважаючи на введення дуже жорстких заходів зі зниження електромагнітного випромінювання, цей прилад залишається досить небезпечним (бажано знаходитися не ближче 80 см від екрану);
Радіотелефон – напевно, найшкідливіший за електромагнітною дією на людину пристрій через дуже близьку відстань до людського мозку при використанні.
Щодо мобільних телефонів, зараз ще немає однозначного й достовірного наукового підтвердження їхнього негативного впливу на людину, проте випромінювання від них не може не робити негативного впливу на організм. 
При роботі мобільного телефону електромагнітне випромінювання сприймається не тільки приймачем базової станції, але й тілом користувача, і в першу чергу його головою. Що при цьому відбувається в організмі людини і наскільки цей вплив небезпечний для здоров'я – однозначної відповіді на це питання дотепер не існує.
У зв'язку з бурхливим зростанням числа технологій і приладів уникнути впливу електромагнітних полів у світі практично неможливо. Але потрібно зрозуміти, що повне дотримання санітарних і гігієнічних норм при використанні побутових приладів практично знешкоджує вплив електромагнітних полів на людину.
Найбільш  уразливим є нервова система людини, що може проявлятися астенічним, астеновегетативним синдромом.
Область опромінення, при роботі мобільного телефону - головний мозок і рецептори вестибулярного й зорового аналізаторів, шкідливий вплив можливий за рахунок інтенсивного нагрівання структур головного мозку.
Результатом хронічного впливу ЕМП високих і надвисоких частот, можуть  бути зміни з боку серцево — судинної системи.
Домашне завдання: законспектува, 
  • знати що таке електромагн́ітне випром́інювання?
  • головні джерела електромагнітного випромінюваня, їх негативний вплив.


Немає коментарів:

Дописати коментар